Slovensko vyniká v EU počtem fiktivních živnostníků. Častější a cílenější kontroly firem, které je zaměstnávají, by mohly přispět k nápravě slovenského trhu práce. Pokuty mohou dosáhnout až 200 000 EUR pro firmu a 331 EUR pro pracovníka. Problém s maskováním závislé práce formou živnosti je i v České republice, ovšem pokuty jsou ve srovnání se Slovenskem mnohem vyšší.
Jak poznat nelegální zaměstnávání? Marián Mészáros, náš odborník na pracovní právo ze slovenské pobočky, pro Finanční noviny říká: "Rozhodující je, zda činnost, kterou živnostník vykonává, má znaky závislé práce. Tu nelze vykonávat v obchodním vztahu, tedy na základě různých rámcových smluv, smluv o spolupráci a podobně."
Klára Rücklová, advokátka z české kanceláře, k tomu dodává: "České zákony nevylučují spolupráci na základě jiných smluv, podmínkou však je, že na jejich základě není vykonávána práce naplňující znaky a podmínky závislé práce. Lze například realizovat zakázky, kdy dodavatel dodává výsledek vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, přičemž takto obvykle poskytuje služby více společnostem. Typicky je například o daňové poradce, externí účetní, advokáty či jiné oblasti poradenství. Firmy si tyto služby tzv. outsourcují."
Celý článek najdete zde.